Køb billetter

SKANDERBORG HÅNDBOLD

– hele kommunens FYRTÅRN!

«« »»

To dygtige Sheapiger til ligaholdet

Webredaktør, udgivet d. 11. april, 2016

Præsentation af nye spillere til dameholdet.

De næste to spillere som vi i Skanderborg Håndbold Ligadamer gerne vil præsentere, er fra egne rækker:

Sofia Deen, 18 år, er fra klubbens eget U18 hold, har været igennem SHEA-skolingen de seneste tre sæsoner. Sofia er bagspiller og har sin spidskompetence i skud og duelspil, hvor hendes eksplosive bevægelser, giver hende stor power. Sofia DeenSofia har på nuværende tidspunkt gjort sig bemærket i både U18- og 1. divisionsrækken med mange flotte aktioner, ligesom det også er blevet til enkelte U18 landskampe. Alligevel mener vi, at Sofias potentiale endnu ikke er helt forløst og vi glæder os derfor meget over, at have muligheden for at arbejde videre med Sofia i Skanderborg Håndbold.

Kristina Jørgensen, 18 år, er fra klubbens eget U18 hold, har været igennem SHEA-skolingen de seneste tre sæsoner. Kristina er bagspiller og en af profilerne på U18 landsholdet, som hun i sommers vandt EM sammen med – blev i den forbindelse kåret til Europas bedste forsvarsspiller i årgangen. Kristina Jørgensen 230116-04Kristinas styrke udover forsvarsspillet er skud både fra gulvet og hopskuddet, som hun qua sin gode fysik og størrelse kan trække rundt i hele målet. Udover at være farlig selv indeholder Kristina også kompetencer til at spille medspillere fri på de rigtige tidspunkter, hvilket dameholdet allerede i den forgangne sæson nød rigtig godt af da Kristina tyvstartede og var en væsentlig del af oprykningen til Primo Tours Ligaen. Vi glæder os over, at kunne arbejde videre med Kristina i Skanderborg Håndbold.

Website Security Test