Sæsonen åbnes med lokalopgør
Udkastet til den nye ligasæson er nu kommet, og arbejdet med at planlægge alle 26 runder er nu gået igang.
The Green Gunmen anno 2015/2016 starter lige på og hårdt med et lokalopgør af fineste slags. Århus Håndbold kommer på besøg i Cigaræsken – i weekenden 29-30 august.
Det er formodentligt sidste lokalopgør mod Århus der spilles i Cigaræsken denne weekend, da vi jo som bekendt flytter på fælleden i efteråret 2016. Naboerne fra Århus skal igang med en ny æra uden holdets helt store profiler Jan Tromle Nielsen og Mads Lind, så det bliver spændende at se hvordan de 2 mandskaber får kortene blandet til den nye sæson.
Når lokalopgøret mod Århus Håndbold er overstået, står den på et smut til den nye hal i Skjern i 2. runde, hvorefter der er 2 hjemmekampe i træk mod hhv. Aalborg Håndbold og Mors-Thy Håndbold.
Sæsonen sluttes af på hjemmebane mod Ribe-Esbjerg onsdag den 23/3-2016.