Køb billetter

SKANDERBORG HÅNDBOLD

– hele kommunens FYRTÅRN!

«« »»

Busdramatik for U8 drengene

Kirsten B Madsen, udgivet d. 9. marts, 2015

Busdramatik da U8 drenge debuterede internationalt

U8 Flensborg Anders EggertKlubbens U8 drenge (født 2006) og forældre måtte søndag nat hentes hjem af en tilkaldt reservebus fra Danmark, da Skanderborg Håndbolds klubbus på vej hjem fra Flensborg fik motorproblemer og katastrofeblinkende måtte stoppe i nødsporet på den tyske motorvej.

Sæsonens længe ventede håndboldtur for klubbens U8 spillerne og forældre til FLENS-ARENA til kampen mellem SG Flensborg og BBM Bietigheim endte med et forlænget ophold i klubbens bus, mens mørket sænkede sig og alle andre biler susede forbi….

Den tidligere storskytte for Vrold IF Ole ‘Pløk’ Jacobsen var chauffør og beroligede med knusende ro og smil de mange børns bekymrede spørgsmål om manglende toilet mulighed, aflyst Mac-donald besøg, hvornår kan vi køre igen, hvornår er vi hjemme, skal vi sove her, hvad fejler bussen ??   En luftkaptain værdig !

Plan B blev i samråd med folk i Skanderborg en reservebus som fragtede de mange Skanderborg håndboldbørn og familier hjem med ankomst midnat.

Selve kampen vandt Flensborg 31-25, efter overraskende at have været bagud 12-13 ved pausen.

På et tidspunkt hvor kampen var afgjort, kunne det ses at de fleste Skanderborgdrenge spejdede forgæves efter deres elskede Morten Børup gymnastiksal !!

Inden hjemrejsen fortalte Anders Eggert og Thomas Mogensen lidt om livet som professionel håndboldspiller

inden de skrev ca. 800 autografer og blev fotograferet til samtlige mobiltelefoner i Nordtyskland og Syddanmark.

På foto’et ses gruppen foran Otto Duborg, mens alt var fryd og gammen og til tiden…/ Erik Juul

U8 Flensborgtur  BUS
Website Security Test