Køb billetter

SKANDERBORG HÅNDBOLD

– hele kommunens FYRTÅRN!

«« »»

Alhage og Tri-Skandalen

Webredaktør, udgivet d. 8. januar, 2015

Lars Alhage (4)Året er 1995 og Vrold-Skanderborgs 2. divisions herre er på træningslejr på La Santa.

Den traditionelle Triathlon konkurrence ender i en af klubbens absolut største skandaler. Den legendariske målvogter Lars Alhage udgår forholdsvis tidligt af konkurrencen, og der diskuteres stadig højlydt i katakomberne under Morten Børup Hallen, om hovedpersonen selv stod bag hærværket på jernhesten.

Triathlon distancen bestod af 400 meter svømning, 14 km cykling og 4,2 km løb, og meget sigende for truppens træningstilstand, blev konkurrencen vundet i overlegen stil af holdets fys og læge Jesper Kongaa. Lars Alhage nåede ikke meget mere end de første 400 meter.

Lars Alhage er den mest målfarlige målvogter i klubbens historie, da han som den eneste målvogter lavede hele 4 mål i hans 196 optrædner på 1. holdet for klubben.

Se de legendariske billeder for første gang nogensinde her:

Website Security Test